15 Kasım 2007 Perşembe

Sizin Görsellerinizi Nasıl Değerlendiriyoruz?

Bize sıkça sorulan bir soruda, sizin fotoğrafını çektiğiniz ya da sahip olduğunuz görselleri bize gönderdiğinizde baskı için en iyi sonucu almak adına gerekli olan özelliklerin ne olduğu üzerine...

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki Canvastar resimleri Dijital Baskı ürünlerdir. Bunun için elinizdeki görselin çözünürlüğü (resolution) ve pixel (boyutu) ne kadar büyükse baskının olası ebadı ve kalitesini de o derece iyi yönde etkiler.

Bu iki kavram üzerinde detaylı duracak olursak:


Çözünürlüğü yüksek ve düşük iki resim karşılaştırması...

Çözünürlük: 72 dpi (dot per inches) Yani bir inch (1 inch=2,54cm) icerisinde (72 nokta yoğunluğunda çözünürlük) CANVASTAR baskıları için yeterlidir. Bu görselin kalitesi içindir. Daha fazlası, görsel ve renk zenginliği açısından elbette daha doyurucu olacaktır ancak mutlak gerekli de değildir.Pixel (Resmin Boyutu) : 1 cm baskı alanı için 28 pixel olacak şekilde baskıda iyi sonuç verecektir.

Örneğin: Baskınızın uzun kenarının 60 cm olmasını istiyorsunız: Uzun kenar 1680 pixel ‘den küçük olmamalı (60 x 28 = 1680 pixel uzun kenar) ayrıca 72 dpi çözünürlük (resolution) gerekmektedir.

Ya da 100 x 80 cm boyutlarında bir baskı istiyorsanız göndereceğiniz görselin 2800 pixel x 2240 pixel'den ve 72 dpi çözünürlükten küçük olmaması gereklidir.

Bununla beraber CANVASTAR'a göndereceğiniz görsellerin yukarda belirttiğimiz baskı kalite kriterlerinden taviz vermeden size görselinizin hangi baskı ebat aralıklarında basılabileceğini ya da basılamayacağını söyleyecek uzman grafiker kadromuz da mevcut.

Eğer görselinizin baskıya uygun olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, bize mailto:info@canvastar.com ) ilgili görseli de ekleyerek bir mail göndermeniz yeterli. Mailin içeriğinde istemiş olduğunuz tahmini baskı ebadını da cm olarak belirtirseniz size cevaben daha net bilgi vermiş oluruz.


Grafikerimiz gönderdiğiniz görseli en kısa sürede inceleyip müşteri temsilcisi aracılığı ile size görselinizin baskıya uygun olup olmadığını, ayrıca olası baskı ebatları hakkındaki bilgiyi en kısa sürede iletecektir.

Unutmayın, CANVASTAR göndereceğiniz her görseli basmaz. Kalite bizim için en ön planda gelmektedir. Sonucun bizi tatmin etmeyeceği bir baskıyı size asla göndermek istemeyiz.

Ayrıca sitemizden sipariş vereceğiniz tüm resimler de aynı kriterlerde değerlendirilerek kataloğa eklenmiştir.

Eğer fotoğraf çekiyorsanız ve bunları baskı olarak almak istiyorsanız, dijital fotoğraf makinası seçiminde dikkat etmeniz gereken özellikler hakkında aşağıdaki linkten ilgili makaleyi okumanızı tavsiye ederiz.

1 yorum:

tagras dedi ki...

Konuyu güzel açıklamışsınız, teşekkür ederiz. Bir noktaya bilgi ilavesi yapalım: 72 dpi 'yi hiç karıştırmazsak eğer şöyle diyebiliriz: Çözünürlük gözetmeksizin 1680 piksel her halde 60cm eder.

Basılması istenen ebata büyütülmesi gereken bir görselin net ve kaliteli olması beklenir. %50 büyütme kabul edilebilir bir orandır. (%50 büyültme: 1000 piksellik bir görseli 1500 piksele çıkartmak)