Ana içeriğe atla

Klimt Gustav Women Portraits Canvas Tablo Tuval Poster Baskı
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Osman Hamdi Bey’in ‘Vazo Yerleştiren Kız’ tablosu 2.6 milyon liraya satıldı.

Osman Hamdi Bey’in ‘Vazo Yerleştiren Kız’ tablosu, Mehmet   Ali Aydınlar’ın koleksiyonuna tam 2.6 milyon liraya satıldı.

Türkiye’nin önemli müzayede evlerinden biri olan Antik A.Ş.’nin, klasik Türk resminin usta sanatçılarının eserlerinin yer aldığı 275. Müzayedesi, 16 Aralık saat 14.00’te Swissotel’de gerçekleştirildi. 272 eserin yer aldığı müzayedenin en heyecan verici tablosu Osman Hamdi Bey’in ilk kez satışa sunulan “Vazo Yerleştiren Kız” adlı eseriydi. 1883 tarihli ve 47x 25 cm ebatlarındaki tuval üzerine yağlıboya tablo, Türk resim sanatının en önemli çalışmalarından biri olarak gösteriliyor. Osman Hamdi’nin eseri müzayedede 1 milyon 800 bin lira muhammen bedelle satışa sunuldu. Ender Mermerci koleksiyonundan müzayedeye gelen “Vazo Yerleştiren Kız”, birbiri ardına kalkan bayrakların ardından 2 milyon 600 bin liraya satıldı. Vergilerle birlikte fiyatı 3 milyon 282 bin lira olan eser Mehmet Ali Aydınlar’ın eşi Seher Aydınlar tarafından satın alındı.
Eşim ‘al’ dedi, aldım Sehe…

Siz Hiç 103 Ünlü'yü Aynı Tabloda Gördünüz mü ?

103 ünlü ismin yer aldığı bu tablodaki kişilerin kim olduğunu bilmeye çalışmak, ilk bakışta biraz karışık görünse de tabloya dikkatli bakıldığında pek çok tanıdık yüze rastlamak mümkün. 3 Çinli ve Tayvanlı ressam tarafından 2006 yılında yapılan ‘Discussing the Divine Comedy with Dante’ (Dante’yle İlahi Komedya’yı Tartışmak) başlığını taşıyan bu tablo İtalyan ressam Raphael’in Rönesans fresklerinden ‘The School of Athens’ (Atina Okulu)’ten esinlenerek yapılmış. 103 ünlü tablosunu satın almak için;

Ali Cemal (1881 - 1939)

1881 yılında Beyrut'ta, tüccar Emin Bey'in oğlu olarak dünyaya gelmiştir. İlkokula Beyrut'ta başlamış, daha sonra ailesiyle birlikte geldiği İstanbul'da Fındıklı Feyziye Mektebi'nde devam etmiştir. 1901'de Bahriye Mektebi Haddane'de teğmen rütbesiyle mezun olmuştur ve burada resme olan yeteneği keşfedilmiştir. Osman Hamdi Bey tarafından 1883 yılında kurulmuş olan Sanayi-i Nefise Mektebi'ne kabul edilen Ali Cemal 1903 yılında Akademi'yi birincilikle bitirmiştir.

İlk mesleği resim öğretmenliğidir. Ali Cemal, batılılaşma yolundaki Osmanlı toplumunun farklı bir yüzünü, yani sanatsal yüzünü Avrupa'ya göstermek amacıyla düzenlenecek olan Viyana ve Berlin sergileri için, 1917 yılında, Harbiye Nazırı Enver Paşa tarafından kurulan Şişli Atölyesi'nde çalışmak üzere görevlendirilmiştir. Sanatçı burada 1914 Kuşağı ya da Çallı Kuşağı olarak bilinen grubun sanatçılarından Avni Lifij, Namık İsmail, İbrahim Çallı, Sami Yetik gibi Türk ressamlarıyla çalışmı…