Ana içeriğe atla

Osman Hamdi Bey’in ‘Vazo Yerleştiren Kız’ tablosu 2.6 milyon liraya satıldı.

  Osman Hamdi Bey’in ‘Vazo Yerleştiren Kız’ tablosu, Mehmet   Ali Aydınlar’ın koleksiyonuna tam 2.6 milyon liraya satıldı.

Türkiye’nin önemli müzayede evlerinden biri olan Antik A.Ş.’nin, klasik Türk resminin usta sanatçılarının eserlerinin yer aldığı 275. Müzayedesi, 16 Aralık saat 14.00’te Swissotel’de gerçekleştirildi. 272 eserin yer aldığı müzayedenin en heyecan verici tablosu Osman Hamdi Bey’in ilk kez satışa sunulan “Vazo Yerleştiren Kız” adlı eseriydi. 1883 tarihli ve 47x 25 cm ebatlarındaki tuval üzerine yağlıboya tablo, Türk resim sanatının en önemli çalışmalarından biri olarak gösteriliyor. Osman Hamdi’nin eseri müzayedede 1 milyon 800 bin lira muhammen bedelle satışa sunuldu. Ender Mermerci koleksiyonundan müzayedeye gelen “Vazo Yerleştiren Kız”, birbiri ardına kalkan bayrakların ardından 2 milyon 600 bin liraya satıldı. Vergilerle birlikte fiyatı 3 milyon 282 bin lira olan eser Mehmet Ali Aydınlar’ın eşi Seher Aydınlar tarafından satın alındı.

Eşim ‘al’ dedi, aldım
Seher Aydınlar müzayede sonrasında tabloyu evlerine asacaklarını belirterek “Dün akşam gördüm eseri, ilk kez bir müzayedeye katılıyorum. Eşim telefonda ‘al’ dedi ve ben de tabloyu aldım, çok güzel bir eser” dedi.  Osman Hamdi, bu eserin iki versiyonunu yaptı. Tablolardan biri 1881, digeri 1883 tarihli. “Kaplumbağa Terbiyecisi”nden çok daha küçük ebatlardaki “Vazo Yerleştiren Kız” hem Osman Hamdi’nin hem de Türkiye sanat dünyasının en yüksek fiyata satılan ikinci tablosu oldu.
Turgay Artam tarafından yönetilen müzayedede ayrıca Hasan Rıza’nın “Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’a Girişi” adlı eseri de 950 bin liradan satışa sunuldu. Tablo, müzayedeye telefonla katılan bir koleksiyoner tarafından 1 milyon liraya satın alınarak, müzayedenin en yüksek fiyatlı eseri oldu.

Dünyaca ünlü oryantalist ressamlardan Alberto Pasini’nin “İstanbul’da Pazar Yeri” adlı tablosu da müzayedenin merakla beklenen eseriydi. Tablo 650 bin liraya alıcı buldu. Müzayedede ayrıca Zonaro’nun “Ayaspaşa” adlı yapıtı 220 bin lira, Rudolf Ernst’nin “Hamamdan Ayrılış”ı 400 bin lira, Hikmet Onat’ın “Kanlıca Koyu” 190 bin lira, Hafız Osman’ın Hilye-i Şerife’si 325 bin lira, Mustafa Zihni Efendi’nin Kuran- Kerim’i 150 bin liraya alıcıya ulaştı.
Türk resminin usta ismi Osman Hamdi Bey’in “Kaplumbağa Terbiyecisi” halen Türkiye’nin en yüksek fiyata satılan eseri. Tablo Erol Aksoy’un koleksiyonunda yer alıyordu. TMSF’nin el koyduğu “Kaplumbağa Terbiyecisi”, Aralık 2004’te 1,95 trilyon lira muhammen bedelle Antik A.Ş tarafından satışa sunuldu. Pera Müzesi resmi 5 trilyon liraya satın aldı. Nisan 2009 itibariyle değerinin yaklaşık 6,2  milyon dolar olduğu tahmin edilen eser halen Pera Müzesi’nde sergileniyor. 


Sanatçının eserlerinin sergilendiği sayfaya doğrudan ulaşmak için aşağıdaki link'e tıklayın.

 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Siz Hiç 103 Ünlü'yü Aynı Tabloda Gördünüz mü ?

103 ünlü ismin yer aldığı bu tablodaki kişilerin kim olduğunu bilmeye çalışmak, ilk bakışta biraz karışık görünse de tabloya dikkatli bakıldığında pek çok tanıdık yüze rastlamak mümkün. 3 Çinli ve Tayvanlı ressam tarafından 2006 yılında yapılan ‘Discussing the Divine Comedy with Dante’ (Dante’yle İlahi Komedya’yı Tartışmak) başlığını taşıyan bu tablo İtalyan ressam Raphael’in Rönesans fresklerinden ‘The School of Athens’ (Atina Okulu)’ten esinlenerek yapılmış. 103 ünlü tablosunu satın almak için;

Edgar Degas Eserleri Kanvas Tablo Olarak Canvastar'da...

Ünlü ressam Edgar Degas'ın eserlerini Canvastar portföyümüze ekledik.

Edgar Degas resimleri siz sanatseverlerin beğenisine sunulmuştur. Sitemizden vereceğiniz siparişleri evinize kapı teslim tuvale baskı olarak asmaya hazır halde gönderiyoruz.


EDGAR DEGAS ESERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ