27 Nisan 2014 Pazar

Mannerizm / Maniyerizm Nedir?


 Hans von Aachen, Venüs ve Adonis Av Köpekleriyle

Mannerizm / Maniyerizm 1520 - 1600 arasında, yani yüksek Rönesans dönemi ile Barok sanat çağı arasında yer alan döneme verilen isimdir.

Yüksek Rönesans çağının ölçü ve simetri anlayışına karşı bir tepki olarak doğmuş ve dekoratif yönelişleri ile Avrupa saraylarında geçerli olmuştur. Maniyerizm gösterişçi bir sanat davranışını yermek için de kullanılan deyimdir.

Maniyerizmde; abartılı uzunlukta, küçük başlı, çok hareketli, hacimli olarak çok yuvarlaklaştırılmış figürler yer alır. Bu figürler zemin ile alakasız dururlar ve daha çok havada uçuyor gibidirler. El ve ayakların ne yaptıkları belli değildir. Yüz ifadeleri rol yaptıklarına dair bir izlenim verir. Resim yüzeyinin ahengine uymayan bir vücut kompozisyonu görülür. Bu anlayışın temsilcileri aynı zamanda Barok sanatın öncüleri olarak kabul edilir. Yüzlerde huzursuzluk ve üzüntülerin aşırı ifadesi önem kazanır.

Pontormo, Parmigianino, Tintoretto, El Greco, Hans von Aachen, Niccolo dell Abbate, Agnolo Bronzino, Francesco Bacchiacca, Sofonisba Anguissola, Giuseppe Arcimboldo, gibi ressamlar Mannerizm / Maniyerizmin önemli temsilcileridir.

Hiç yorum yok: