28 Nisan 2014 Pazartesi

Resimde Barok Nedir?


Anthony van Dyck, İsa'nın Ardından, 156 x 257 cm, 1640


16. yüzyılın ortalarından 18. yüzyılın ortalarına kadar Avrupa sanatına hakim olan bir üsluptur. Kelimenin kökü olan "barrueco" İtalyanca'da "işlenmemiş iri inci" anlamına gelir. Düzenli ve kaidelere bağlı Rönesans sanatının yerini tutan Barok tarzı, sanat dünyasına büyük bir serbestlik, heyecan ve taşkınlık dolu çizgiler getirmiştir. Barokun 18. yüzyılda aldığı daha kaba ve sert tarza "rokoko" denir.

Barok tarzı öyle çeşitli etkiler altında meydana geldi ki, uzun müddet çok ağır tenkitlere uğradı. Barok mimarlığı için "temelsiz ve şekilsiz", barok resmi için "çirkin ve ağır", heykelcilik için de "boş ve karışık" deniyordu.

Resimde Barok

Barok dönemi resimde Rönesans'ın normal ve güzel insanının yerini etli kadınlar, dolgun kızlar ve gençler, kahraman tavırlı insanlar, titrek, buruşuk derili ihtiyarlar almıştır. İnsanların iç dünyasını ve ruh hallerini aksettirmek ön planda gelir. Kahramanlar daima sevimli ve zariftir. Çirkine pek az yer verilir.

Barok tarzı resimde büyük ışık ve gölge tezatları hakimdir. Konusunu mitolojiden, Kitab-ı Mukaddes'ten almış eserler büyük bir yer tutar. Barok resminin başlıca temsilcileri İtalya'da Annibale Caracci, Fransa'da Nicolas Poussin, Hollanda'da Rembrandt, Peter Paul Rubens, aslen Flaman olup İngiltere'de çalışan Anthony van Dyck'tir.

 Rembrandt, Derede Yıkanan Kadın, 61 x 45.5 cm, 1655

Hiç yorum yok: