12 Mayıs 2014 Pazartesi

Albert Bierstadt (1830 – 1902) Hudson River Okulu

Albert Bierstadt ( 1830 Solingen - 1902 New York )

Alman kökenli Amerikalı ressam ve fotoğraf sanatçısı.

Yosemite Vadisi'ne Bakış, 162.6 x 244.5 cm, 1865


Üç yaşında iken ailesi ile birlikte Amerika’ya göçtü. Bir müddet desen ve çizim öğretmenliği yaptı ve fotoğrafa merak saldı.

Sanat kariyerine 19. yüzyilin ikinci yarısında başladı. 1853′te eğitim için uzak akrabası ressam Johann Peter Hasenclever‘den eğitim almak için Düsseldorf’a gitti. Ancak, Düsseldorf’a vardığında Hasenclaver’in ölüm haberini aldı. 1853′ten 1857′ye kadar Düsseldorf Sanat Akademisi’nde eğitim aldı. Ayrıca, Alman ressamları Carl Friedrich Lessing ve Andreas Aachenbach‘ında içinde bulunduğu Düsseldorf Resim Okulu’na katıldı. Kendisinden altı yaş büyük olan ve yine kendisi gibi Amerika’da yetişip Avrupa kökenini arayan Emanuel Leutze ile çalıştı. Ressam arkadaşları Worthington Whittredge ve Sanford Robinson Gifford ile Almanya, İtalya ve İsviçre’yi gezdi.

1857′de Amerika’ya döndü. New Bedford’da kişisel bir sergi düzenledi ve daha sonra bu sergiyi New York’a taşıdı. 1858 yılında National Academy of Design’ın yıllık sergisinde ilk büyük ebat eserlerini sergiledi. Arka fonda İsviçre Alpleri ve Luzern Denizi temalı tablosu büyük ilgi gördü ve Akademi’nin onur üyeliğine seçildi.

1859 bahar ve yazını Amerika’nın doğu ve batısını ilişkilendirmeye yönelik yürütülen bir proje için Kaliforniya’ya gitti. Colorado ve Wyoming’de fotoğraf çekip eskizler hazırladı. Dönüşünde Manhattan’da kendisine tahsis edilen bir stüdyoda ünlü tablolarını yapmaya başladı.
Albert Bierstadt’ın çalışmaları realizmden ziyade romantik olaraka sınıflandırılmaktadır. Sık detayların etkisi için efektleri değiştirir dramatik ışık efektleri kullanırdı. Ancak akademik hassasiyetten de ödün vermezdi. 1863′te Rocky Dağları, Yosemite Vadisi, Oregon ve Columbia Nehri’ni içine alan bir Kuzeybatı Pasifik gezisi yaptı.

1868′de eserleri Berlin Kraliyet Sanat Akademisi’nde sergilendi. Bir çok ülkenin sanat kuruluşlarında onur üyeliğine seçildi. 1871 – 1873 yılları arasında Kaliforniya’da yaşadı. Kanada ve Bahama’yı gezdi. 1882′de New York’a taşındı.

1902′de New York’ta öldü.
Albert Bierstadt Hudson River School’un en önemli temsilcisi sayılmaktadır.

ALBERT BIERSTADT ESER ÖRNEKLERİ

 

Hiç yorum yok: