Ana içeriğe atla

Benjamin Constant ( 1845 Paris - 1902 Paris )

Benjamin Constant ( 1845 Paris - 1902 Paris )

Fransız ressam.


Fatih'in İstanbul`a Girişi, 1876


Gençlik dönemi Toulouse'da geçen sanatçı, burs kazanarak Ecole des Beaux-Arts'da öğrenim görmüştür. İlerleyen yıllarda Ecole de la Rue Bonaparte okuluna girmiş ve Alexandre Cabanel ile çalışmıştır. İlk sergisine Hamlet and the King eseriyle katılmış ve bu eseriyle ünlenmiştir. 1815-30 yılları arasında Fransa da hem politik düşüncenin liderliğini yapmış hem de dönemin politikasında fiili olarak bulunmuştur. Bu dönemde; önce Danıştay üyesi olarak atanmış daha sonraları fransız ulusal meclisinin kurulmasını saglamıştır.


Çok iyi bir hitabete sahip olan Constant dönemin bağımsızlar adı ile bilinen sol-liberal grupların liderliğini yapmıştır. Benjamin Constant’ın düşünce yapısı geleneksel Fransız düşünce yapısından çok Anglo-Saxon geleneğine yakındır. Klasik liberal anlayış ile modern liberal anlayış arasında ayırım yapmıştır.

Tarih konulu resimler yapan sanatçı Prusya - Fransa savaşı sırasında birçok ülkeyi ziyaret etmiştir. (İspanya Madrid, Toledo, Córdoba ve Granada ) Mariano Fortunyy Marsal'dan etkilenen sanatçı bu dönemden sonra oryantalist tarzda resimler yapmıştır.


BENJAMIN CONSTANT ESER ÖRNEKLERİ 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Edgar Degas Eserleri Kanvas Tablo Olarak Canvastar'da...

Ünlü ressam Edgar Degas'ın eserlerini Canvastar portföyümüze ekledik.

Edgar Degas resimleri siz sanatseverlerin beğenisine sunulmuştur. Sitemizden vereceğiniz siparişleri evinize kapı teslim tuvale baskı olarak asmaya hazır halde gönderiyoruz.


EDGAR DEGAS ESERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Bir İstanbul Aşığı; Leonardo de Mango

Haliç, 31 x 45,5 cm, 1884
Leonardo de Mango (19 Şubat 1843, Bisceglie - 27 Ocak 1930, İstanbul), İtalyan ressam

20 yaşına kadar herhangi bir eğitim görmeden resim çalıştı. 1862'de bir desen yarışmasında birincilik ödülü kazandıktan sonra Napoli Akademisi'ne girdi.8 yıl süren eğitim döneminde Mancinelli, Dominico Morelli gibi önemli hocalardan dersler aldı. 1867'de ikinci kez desen dalında büyük ödül kazanan sanatçı bilgisini genişletmek ve yeni yerler tanımak amacıyla dönemin moda eğilimleri doğrultusunda Doğu ülkelerine seyahate çıktı. 1874'te Beyrut'a yerleşti.9 yıl burada kalan sanatçı birçok portre, peyzaj ve dini konulu kompozisyonlar yaptı. Bu döenmdeki eserlerinden (Şam'da Midan Sokağı, Midan Sokağı Arkası vb) ünlü oryantalist ressam Decamps'ın etkileri belirgindir. Mango Mısır ve Trablus'a da gitmiş, Kahire, Nil Nehri, çöl, vaha ve tarihi kalıntılar konulu Afrika'nın ışıklı mistik atmosferlerini yansıtan resimler yapmıştı.

Üsküdar, 70 x 50 c…

Siz Hiç 103 Ünlü'yü Aynı Tabloda Gördünüz mü ?

103 ünlü ismin yer aldığı bu tablodaki kişilerin kim olduğunu bilmeye çalışmak, ilk bakışta biraz karışık görünse de tabloya dikkatli bakıldığında pek çok tanıdık yüze rastlamak mümkün. 3 Çinli ve Tayvanlı ressam tarafından 2006 yılında yapılan ‘Discussing the Divine Comedy with Dante’ (Dante’yle İlahi Komedya’yı Tartışmak) başlığını taşıyan bu tablo İtalyan ressam Raphael’in Rönesans fresklerinden ‘The School of Athens’ (Atina Okulu)’ten esinlenerek yapılmış. 103 ünlü tablosunu satın almak için;