20 Mayıs 2014 Salı

Benjamin Constant ( 1845 Paris - 1902 Paris )

Benjamin Constant ( 1845 Paris - 1902 Paris )

Fransız ressam.


Fatih'in İstanbul`a Girişi, 1876


Gençlik dönemi Toulouse'da geçen sanatçı, burs kazanarak Ecole des Beaux-Arts'da öğrenim görmüştür. İlerleyen yıllarda Ecole de la Rue Bonaparte okuluna girmiş ve Alexandre Cabanel ile çalışmıştır. İlk sergisine Hamlet and the King eseriyle katılmış ve bu eseriyle ünlenmiştir. 1815-30 yılları arasında Fransa da hem politik düşüncenin liderliğini yapmış hem de dönemin politikasında fiili olarak bulunmuştur. Bu dönemde; önce Danıştay üyesi olarak atanmış daha sonraları fransız ulusal meclisinin kurulmasını saglamıştır.


Çok iyi bir hitabete sahip olan Constant dönemin bağımsızlar adı ile bilinen sol-liberal grupların liderliğini yapmıştır. Benjamin Constant’ın düşünce yapısı geleneksel Fransız düşünce yapısından çok Anglo-Saxon geleneğine yakındır. Klasik liberal anlayış ile modern liberal anlayış arasında ayırım yapmıştır.

Tarih konulu resimler yapan sanatçı Prusya - Fransa savaşı sırasında birçok ülkeyi ziyaret etmiştir. (İspanya Madrid, Toledo, Córdoba ve Granada ) Mariano Fortunyy Marsal'dan etkilenen sanatçı bu dönemden sonra oryantalist tarzda resimler yapmıştır.


BENJAMIN CONSTANT ESER ÖRNEKLERİ 

Hiç yorum yok: