Ana içeriğe atla

Benjamin Constant ( 1845 Paris - 1902 Paris )

Benjamin Constant ( 1845 Paris - 1902 Paris )

Fransız ressam.


Fatih'in İstanbul`a Girişi, 1876


Gençlik dönemi Toulouse'da geçen sanatçı, burs kazanarak Ecole des Beaux-Arts'da öğrenim görmüştür. İlerleyen yıllarda Ecole de la Rue Bonaparte okuluna girmiş ve Alexandre Cabanel ile çalışmıştır. İlk sergisine Hamlet and the King eseriyle katılmış ve bu eseriyle ünlenmiştir. 1815-30 yılları arasında Fransa da hem politik düşüncenin liderliğini yapmış hem de dönemin politikasında fiili olarak bulunmuştur. Bu dönemde; önce Danıştay üyesi olarak atanmış daha sonraları fransız ulusal meclisinin kurulmasını saglamıştır.


Çok iyi bir hitabete sahip olan Constant dönemin bağımsızlar adı ile bilinen sol-liberal grupların liderliğini yapmıştır. Benjamin Constant’ın düşünce yapısı geleneksel Fransız düşünce yapısından çok Anglo-Saxon geleneğine yakındır. Klasik liberal anlayış ile modern liberal anlayış arasında ayırım yapmıştır.

Tarih konulu resimler yapan sanatçı Prusya - Fransa savaşı sırasında birçok ülkeyi ziyaret etmiştir. (İspanya Madrid, Toledo, Córdoba ve Granada ) Mariano Fortunyy Marsal'dan etkilenen sanatçı bu dönemden sonra oryantalist tarzda resimler yapmıştır.


BENJAMIN CONSTANT ESER ÖRNEKLERİ 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Siz Hiç 103 Ünlü'yü Aynı Tabloda Gördünüz mü ?

103 ünlü ismin yer aldığı bu tablodaki kişilerin kim olduğunu bilmeye çalışmak, ilk bakışta biraz karışık görünse de tabloya dikkatli bakıldığında pek çok tanıdık yüze rastlamak mümkün. 3 Çinli ve Tayvanlı ressam tarafından 2006 yılında yapılan ‘Discussing the Divine Comedy with Dante’ (Dante’yle İlahi Komedya’yı Tartışmak) başlığını taşıyan bu tablo İtalyan ressam Raphael’in Rönesans fresklerinden ‘The School of Athens’ (Atina Okulu)’ten esinlenerek yapılmış. 103 ünlü tablosunu satın almak için;

Osman Hamdi Bey’in ‘Vazo Yerleştiren Kız’ tablosu 2.6 milyon liraya satıldı.

Osman Hamdi Bey’in ‘Vazo Yerleştiren Kız’ tablosu, Mehmet   Ali Aydınlar’ın koleksiyonuna tam 2.6 milyon liraya satıldı.

Türkiye’nin önemli müzayede evlerinden biri olan Antik A.Ş.’nin, klasik Türk resminin usta sanatçılarının eserlerinin yer aldığı 275. Müzayedesi, 16 Aralık saat 14.00’te Swissotel’de gerçekleştirildi. 272 eserin yer aldığı müzayedenin en heyecan verici tablosu Osman Hamdi Bey’in ilk kez satışa sunulan “Vazo Yerleştiren Kız” adlı eseriydi. 1883 tarihli ve 47x 25 cm ebatlarındaki tuval üzerine yağlıboya tablo, Türk resim sanatının en önemli çalışmalarından biri olarak gösteriliyor. Osman Hamdi’nin eseri müzayedede 1 milyon 800 bin lira muhammen bedelle satışa sunuldu. Ender Mermerci koleksiyonundan müzayedeye gelen “Vazo Yerleştiren Kız”, birbiri ardına kalkan bayrakların ardından 2 milyon 600 bin liraya satıldı. Vergilerle birlikte fiyatı 3 milyon 282 bin lira olan eser Mehmet Ali Aydınlar’ın eşi Seher Aydınlar tarafından satın alındı.
Eşim ‘al’ dedi, aldım Sehe…

Edgar Degas Eserleri Kanvas Tablo Olarak Canvastar'da...

Ünlü ressam Edgar Degas'ın eserlerini Canvastar portföyümüze ekledik.

Edgar Degas resimleri siz sanatseverlerin beğenisine sunulmuştur. Sitemizden vereceğiniz siparişleri evinize kapı teslim tuvale baskı olarak asmaya hazır halde gönderiyoruz.


EDGAR DEGAS ESERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ