28 Mayıs 2014 Çarşamba

Charles Demuth (1883 - 1935 Lancester) Precisionism

Charles Demuth (1883 - 1935 Lancester)

İngiliz suluboya ressamı.

Altın İçindeki 5 Figürü, 91,4 x 75,6 cm, 1928


Demuth, Franklin & Marshall Akademi'den mezun olmadan önce Drexel Üniversitesi ve Pensilvanya Güzel Sanatlar Akademisi'nde çalıştı. Pensilvanya Güzel Sanatlar Akademisi'nde öğrenciyken William Carlos ile tanıştı, kısa zamanda çok yakın arkadaş oldular ve bu arkadaşlıkları ömür boyu sürdü.

Daha sonraları avant garde sanat sahnesinin bir parçası haline geldiği Paris'teki Académie Colarossi and Académie Julian'da çalıştı. Parisli sanat topluluğu tarafından Demuth'un eşcinselliği kabul edildi.

En ünlü resmi "The Figure Five in Gold" William Carlos Williams'ın "The Great Figure" adlı şiirinden esinlenerek yapmıştır.

1927'de Demuth kendi memleketindeki sanayi binalarını ele alan, yedi panel resimden oluşan bir seriye başladı. Bu seriyi 1933 yılında tamamladı ve bundan iki yıl sonra da öldü. Bu serinin altı parçasında bacalar ve kuleler vurgulanır.

Demuth resimlerinin bir kısmını Georgia O'Keeffe'ye bırakmıştır. Georgia O'Keeffe'nin aldığı stratejik kararlar Demuth'un Precisionist okulun en önemli ressamları arasında yer almasına ve ününü pekiştirmesine vesile oldu.

CHARLES DEMUTH ESER ÖRNEKLERİ

Hiç yorum yok: