22 Mayıs 2014 Perşembe

Eanger Irving Couse (1866 Saginaw, Michigan - 1936 Albuquerque, New Mexico)

Eanger Irving Couse (1866 Saginaw, Michigan - 1936 Albuquerque, New Mexico)

Amerikalı ressam.

Şef


Couse, Michigan'da çifçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Çocuk yaşlarında o civarda yaşamış Chippewa kabilesinin üyelerini çizmeye başlamış. Profesyonel çalışmalarını devam ettirebilmek amacıyla Michigan'dan ayrılarak New York'a gitmiş, burada Chicago Sanat Enstitüsü ve Tasarım Ulusal Akademisi'ne katılmış. Daha sonraları Paris'e giderek burada École des Beaux-Arts ve Académie Julian okullarında William-Adolphe Bouguereau'nun yanında çalışmıştır.

Fransa'da on yıl yaşamış ve çoğunlukla Normandiya kıyılarında manzara resimleri yapmıştır. 1893 - 1896 yılları arasında sokakları ve balıkçıları resmettiği Etaples sanat kolonisinde yaşamıştır.

Amerika'da Kızılderili'lerin yaşamlarını incelemiş ve hayatlarını resmetmiştir. 1911 yılında Ulusal Tasarım Akademisi'ne seçilmiştir. 1915 yılında Taos Sanatçılar Derneği'nin 6 kurucu üyesinden biri ve ilk başkanı olmuştur.

1909 yılında yapılan "Elk-Foot of the Taos Tribe" sanatçının en çok tanınmış eseri olarak kabul edilmiştir. Bu eser William T. Evans tarafından Amerika Birleşik Devletleri ulusal sanat koleksiyonu için satın alınmıştır. ​​Günümüzde Smithsonian Amerikan Sanat Müzesi koleksiyonlarında yer almaktadır.
EANGER IRVING COUSE ESER ÖRNEKLERİ

Hiç yorum yok: