13 Mayıs 2014 Salı

Eugène Boudin (1824 – 1898) Empresyonizm

Eugène Boudin (1824 Honfleur – 1898 Deauville )

Fransız ressam.

Venedik, 46.3 x 65.4 cm, 1895


İzlenimcilerin doğrudan habercisi ve Monet’nin öncüsüydü. Kendi kendini yetiştirdi. Havre’da kırtasiyecilik ve çerçevecilikle uğraşırken, geçici bir süre bu kentte kalan İsabey, Troyon, Couture, Ribot ve Millet gibi ressamlarla tanıştı. Resme başlama cesaretini bu ressamlardan aldı. 1847 de Paris’e, 1848 de Belçikaya gitti ve baron Taylor sayesinde Flaman ve Hollandalı ustaların yapıtlarını inceledi. 1851 de Havre belediyesinden bir burs sağlayarak, Louvre'da kopya çalışmaları yaptı ve Havre’a dönüşünde Honfleur’de ve Rouelles vadisinde çalıştı. Genç Monet’ye ilk açık hava resim derslerini de 1858 de burada verdi. 1859 çok önemli bir yıldı, Salon’a ilk kez resim gönderdi (le pardon de Sainte-Anne-la-Palud). Çalışmak için Havre’a gelen Courbet ile, Honfleur’de annesinin yanında kalan Baudelaire ile tanıştı. Sanatçı, Honfleur’un gökyüzü görünümleri üzerinde çalışmalarını, biçimi ve rengi en kararsız ve en güç kavranabilen yanlarıyla veren yapıtlar olarak betimliyordu. Boudin 1861′den başlayarak, kışın Pariste oturdu, tablolarının gökyüzü bölümleri için Troyon’a yardım etti, Carot ve Daubigny ile dostluk kurdu. Değişken göklerini, beyaz yelkenlilerini, gezinenlerin renkli lekeleriyle yer yer kaplanan plajlarını bıkıp usanmadan resme döktüğü Trouville’de,Deauville’de, Honflur’da, Monet ve Jongkind ile yeniden karşılaştı.Karısının doğduğu yer olan Bretagnede’da çalıştı.

Resim meraklıları, 1868 den başlayarak onun plaj sahneleriyle deniz manzaralarının değerini sezdiler ve 1881 de onunla bir sözleşme imzalayan Durand-Ruel, 1882 ve 1883′ te Londra’da ressamın başarısını kabul ettiren sergiler düzenlediği zaman, insanlar sergilere akın ettiler.

Boudin yaşamı boyunca, bir çok iş yolculuğuna çıktı. 1870 savaşı sırasında, Anvers manzaraları olmak üzere, Belçika’daydı; ilk izlenimci resim sergisine katıldığı yıl olan 1874′te Bordeaux’ya,1876 da Rotterdam’a gitti. Karısının öümünden (1889)sonra Saint-Vallery-sur-Somme’da sık sık ögrencisi ve dostu Louis Braquaval’in (1854-1919) konuğu oldu. Yaşamının son yıllarında kışları güneyde (Antibes, Juan-les-Pins)geçirdi. 1895'te de yeni manzaraları için daha renkli tonlar bulduğu Venedik’te kaldı. Louvre’un desenler bölümü, Havre ve Honfleur müzeleri Boudin’in yapıtları bakımından zengindir. Bu yapıtlar söz konusu müzelere ressam ve kardeşi tarafindan armağan edildi.

EUGENE BOUDIN ESER ÖRNEKLERİ 

Hiç yorum yok: