9 Mayıs 2014 Cuma

Giovanni Bellini (1430 – 1516) Rönesans

Giovanni Bellini ( 1430 Venedik – 1516 Venedik )

İtalyan ressam.

Tanrıların Şöleni, 1515


Önce babasıyla ve kardeşi Gentile ile çalıştı. Mantegne’nın heykelsi figürlerinden etkilendi. (Correr müzesi’ndeki Çarmıha gerilme) ve Floransada erken Rönesans’ın getirdiği yenilikleri öğrendi (Bir kaçış noktasına göre düzenlenmiş perspektif, Eskiçağın incelenmesi).

1470′e doğru, Dürer’in bir deha eseri saydığı kendine özgü ince ve renkli bir üslup geliştirdi. Bu kezde Mantegna ondan etkilendi. Düzenlemedeki yalınlık, renklerdeki uyum, resmin genelinde sezilen duygusallık ve ışığın yansımalarıyla belirginleşen çevre çizgileri sanatının sık sık teklit edilen en belirgin özellikleridir. Meryem Ana’yı hem beşeri hemde ilahi yönleriyle, İsanın ölümünü bütün acılığıyla vermeyi bilmiştir. 1500′den sonra renklerinde daha bir yoğunluk, düzenlemerinde de daha bir anıtsallık görülür ; bu yönüyle Giorgione’nin, Tiziano’nun ' klasik’ Rönesans’ının hazırlayanlardan biri sayılabilir.

En önemli yapıtları: Aziz Vincenzo Ferreri çokkanatlısı, 1464, S. Giovanni e Paolo kilisesi, Venedik; Meryem ananın taç giymesi, Pesaro müzesi, 1471′e doğru.; Aziz Francesco vecd halinde (New York, Frick koleksiyonu); çarmıha gerilmiş İsa, 1485′e doğr., özel koleksiyon, Floransa; Pala de San Zaccaria kilisesi, Venedik; Nuh’un sarhoşluğu, 1515′ e doğr. Besançon müzesi.
GIOVANNI BELLINI ESER ÖRNEKLERİ 

Hiç yorum yok: