20 Mayıs 2014 Salı

Gustave Courbet (1819 Ornans - 1877 La Tour-de- Peilz) Realizm

Gustave Courbet (1819 Ornans - 1877 La Tour-de- Peilz)

Fransız ressam.


Karşılaşma, 149 x 155 cm, 1854

  İlköğrenimini Ornans'ta yaptı, sonra Besançon Lisesinde öğrenimine devam etti (1837). Heyecanlı bir klasik ve David taraflısı olan resim öğretmeni Antonio Flajoulot'nun öğütlerini dinlemedi, romantiklerin tarafını tuttu. Victor Hugo'nun şiirlerinden ilham alarak en eski eserlerinden biri olan Odalık adlı tablosunu yaptı. Ailesinin kendisini politeknik okuluna yazdırmak istemesine karşı geldi. 1839'da hukuk öğrenimi için Paris'e gitti ve orada kendini tamamen resim çalışmalarına verdi. Sık sık gittiği Louvre Müzesinde İspanyol, Flaman ve Hollandalı ressamlardan kopyalar ve Fontainebleu ormanında manzara resimleri (1840) ve portreler yaptı.

Bugün Petit Palais Müzesinde bulunan Siyah Köpekli Courbet adlı tablosuyla 1844 Paris sergisine katılmayı başardı. (1845) Sergiye Gitar Çalan Adam, Kırda Sevgililer (Lyon Müzesi)Yaralı Adam (Louvre Müzesi) adlı tablolarıyla katıldı. Romantizmden ayrılmasını hoş karşılamayan 1847 sergisi jürisi Pipo İçen Adam tablosunu reddetti. Bundan sonra Almanya'ya giden Courbet Rembrand, Holbein Van Ostade, Van Craasbeck gibi ressamların eserlerini çok beğendi. Paris'te ve bir samanlığı atölye haline soktuğu Ornans'ta yaptığı tablolarında doğrudan doğruya gerçekçi hayat sahnelerinden alınmış konuları işledi.

1849 sergisine verdiği Ornans'ta Bağ Bozumu, Loue Yaylası , Marc Trapodoucx'un portresi, kendi portresi ve devletin Lile Müzesine koymak üzere satın aldığı "Ornans'ta bir yemek sonrası" adlı eseriyle XIX . yy Fransa eyaletleri yaşayışını dile getiren ressam olarak ün yaptı. 1852'de sosyalist düşünür Praudhon ile tanıştı ve fikirlerini benimsedi. Aynı yılın sergisine verdiği Köyün Genç Kızları tablosu beğenilmemesine rağmen Kont de Morney tarafından satın alındı. Courbet 1856 sergisine Yün Ören Kızın Uykusu, Güreşçiler ve Yıkanan Kadınlar adlı üç eserle katıldı. Bugün Montpellier müzesinde bulunan bu son tablosu bir su kenarında yıkanan kadınların vücutlarının iriliğinden dolayı büyük bir tepki yarattı ama bu ünlü koleksiyoncu Alfred Bruyans' in eseri satın almasına engel olamadı 1855'de Courbet gerçekçi okulun şefi olarak kabul edildi; milletlerarası büyük serginin jürisi on bir tablosunu seçti. Buğday Eleyen Kadınların kabul edilmesine karşı jüri Ornans'ta Büyük Bir Gömme Töreni ve Atölye gibi büyük ve ünlü kompozisyonlarını sergiye almadı, bunun üzerine ressam, Montaigne Caddesi üzerine yaptırdığı barakalarda kendi eserlerinden kurulu bir özel sergi açtı. Courbet, bundan önce de Diyojon, Besançon, Frankfurt ve Orlans'ta böyle özel sergiler açmıştı ama o güne kadar hiçbir ressam Paris'te sırf kendi tablolarından meydana gelen bir sergi düzenlemiş değildi. Bu bakımdan Courbet'nin sergisi Paris için bir yenilik oldu. Courbet bu özel sergisinde teşhir ettiği kırk tablo ve 4 desenin kataloğu için sanat literatüründe ün yapan bir önsöz (Yaşayan Sanat) yazdı. Serginin kazandığı başarı çok büyük oldu. 1857 sergisinde Petit Palais Müzesinde bulunan Seine Kenarı Dilberleri adlı tablosunu sergiledi. 1862'de büyük bir geziye çıktı. Her geçtiği şehirde alkışlandı. 1857'den beri kendisini koruyan ve ona cesaret veren Castegnary'nin Saintonge'deki evinde on ay misafir kaldı. 1866 sergisine gönderdiği Karacalar, Kadın ve Papağan gibi tablolarla olağanüstü bir başarı kazandı.

1870'de Fransız Hükümetinin vermek istediği Legion d'Honneur Nişanını reddetti. Aynı yılın sergisinde teşhir ettiği Fırtınalı Deniz tablosuyla halkın hayranlığını kazandı. Fransız Alman Savaşında Gustave Courbet, Louvre Müzesindeki eserlerin sayımıyla görevli komisyona üye seçildi. Napolyo'nun heykelini taşıyan Vendome sütununun askeri müze olan Invalides'e taşınmasını teklif etti. Sütun yıkıldıktan sonra yeni kurulan hükümetin teşebbüsüyle muhakeme edilen Courbet, 1871'de 6 ay hapse ve 10000 Frank para cezasına mahkum oldu. Hapisten çıktıktan sonra 1873'te İsviçre'ye sığındı. Son olarak babasının ve Rocheford'un portrelerini yaptı.


GUSTAVE COURBET ESER ÖRNEKLERİ 

Hiç yorum yok: