Ana içeriğe atla

Hans Anderson Brendekilde (1857 – 1920)

Hans Anderson Brendekilde (1857 Funen – 1942 Jylinge )

Danimarkalı ressam ve heykeltraş.

Orman


Sanat hayatına Kopenhag Royal Danish Academy of Arts’da heykel öğrencisi olarak başlayan sanatçı daha sonra pastel ve yağlıboya resimler yaptı.

Genellikle resimlerinde Danimarka'nın kırsal alanlarından güzel manzaralar seçen sanatçı bu manzaraları canlı renklerle betimledi.
Fransız empresyonistleri ve naturalist sanatçılardan etkilenen sanatçı resimlerine bu etkileri yansıttı.

HANS ANDERSON BRENDEKILDE ESER ÖRNEKLERİ 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Siz Hiç 103 Ünlü'yü Aynı Tabloda Gördünüz mü ?

103 ünlü ismin yer aldığı bu tablodaki kişilerin kim olduğunu bilmeye çalışmak, ilk bakışta biraz karışık görünse de tabloya dikkatli bakıldığında pek çok tanıdık yüze rastlamak mümkün. 3 Çinli ve Tayvanlı ressam tarafından 2006 yılında yapılan ‘Discussing the Divine Comedy with Dante’ (Dante’yle İlahi Komedya’yı Tartışmak) başlığını taşıyan bu tablo İtalyan ressam Raphael’in Rönesans fresklerinden ‘The School of Athens’ (Atina Okulu)’ten esinlenerek yapılmış. 103 ünlü tablosunu satın almak için;

Osman Hamdi Bey’in ‘Vazo Yerleştiren Kız’ tablosu 2.6 milyon liraya satıldı.

Osman Hamdi Bey’in ‘Vazo Yerleştiren Kız’ tablosu, Mehmet   Ali Aydınlar’ın koleksiyonuna tam 2.6 milyon liraya satıldı.

Türkiye’nin önemli müzayede evlerinden biri olan Antik A.Ş.’nin, klasik Türk resminin usta sanatçılarının eserlerinin yer aldığı 275. Müzayedesi, 16 Aralık saat 14.00’te Swissotel’de gerçekleştirildi. 272 eserin yer aldığı müzayedenin en heyecan verici tablosu Osman Hamdi Bey’in ilk kez satışa sunulan “Vazo Yerleştiren Kız” adlı eseriydi. 1883 tarihli ve 47x 25 cm ebatlarındaki tuval üzerine yağlıboya tablo, Türk resim sanatının en önemli çalışmalarından biri olarak gösteriliyor. Osman Hamdi’nin eseri müzayedede 1 milyon 800 bin lira muhammen bedelle satışa sunuldu. Ender Mermerci koleksiyonundan müzayedeye gelen “Vazo Yerleştiren Kız”, birbiri ardına kalkan bayrakların ardından 2 milyon 600 bin liraya satıldı. Vergilerle birlikte fiyatı 3 milyon 282 bin lira olan eser Mehmet Ali Aydınlar’ın eşi Seher Aydınlar tarafından satın alındı.
Eşim ‘al’ dedi, aldım Sehe…

Ressam Cevat Dereli'nin yağlıboya tablosu 3 yıl depoda bekletildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Cevat Dereli’ye ait sanat şaheseri tabloya zarar verenlerin peşini bırakmıyor. Tablonun sadece Bursa’dan Ankara ’ya rulo şeklinde taşınmakla kalmadığı, 3 yıl da müzenin deposunda rulo halinde bekletildiği ortaya çıktı. 309 x 188 cm ebatlarında tarihi yağlıboya tabloyu kurtarma şansının kalmadığı belirlendi.

Türkiye ’nin ilk sanayileşme atılımları çerçevesinde 1938’de Bursa’da hizmete giren Merinos Yün Fabrikası’nın açılışına Atatürk katıldı. Etkilendiği fabrika için ünlü Türk ressamlarından Cevat Dereli’den fabrikanın resmini yapmasını istedi. Yağlıboya tablo uzun yıllar fabrikanın duvarlarını süsledi.

2000 yılında fabrikanın ‘ekonomik ömrünü tamamladığı’ gerekçesiyle kapatılmasına karar verildi. 2004 yılında fabrika özelleştirilirken kuruma ait çok değerli arazi ve üzerindeki taşınmazlar Büyükşehir Belediyesi’ne, müzelik değerde eserlerse Kültür Bakanlığı’na devredildi.

Eseri almak için restoratör ressam Hasan Mutlu görevlendirildi. Lakin Mutlu aracına sığmay…