22 Mayıs 2014 Perşembe

Hayri Çizel (1891 Dimetoka, Edirne - 1950 İstanbul)

Hayri Çizel (1891 Dimetoka, Edirne - 1950 İstanbul)

Türk ressam.

Çinili Köşk, 42 x 52 cm


Asıl adı Hasan Hayrettin Çizel'dir. Çizel, 1891 yılında Edirne'nin Dimetoka kasabasında dünyaya gelmiştir. İlkokulu ve ortaokulu Dimetoka'da okuduktan sonra Edirne İdadisini bitirmiştir. Burada, Hasan Rıza Bey'den resim öğrenmiştir. Savaş ve kahramanlık konuları üzerine yoğunlaşmış.

Sanayi-i Nefise'de Adil Bey'in yanı sıra Warnia Zerzecki ve Valery'den resim derslerini almış. Bu atölyelerde, akademik resmin inceliklerini öğrenmiştir. 1914'te Akademiyi bitirdikten sonra Çanakkale savaşlarına katılmış. Bu yıllarda, Çanakkale ve çevresinden krokiler çizdi, suluboya resimler yaptı. Terhisten sonra akademiyi birincilikle bitirdiği için devlet hesabına Almanya'ya gönderilmiş ve orada Hofmann'ın Atölyesi'nde çalışmıştır. Dönüşünde, İstanbul'da, Şark Sanayi-i Nefise Atölyesi adında bir yer açarak, İstanbul'daki orta öğrenim kurumlarında da uzun yıllar resim öğretmenliği yapmıştır.

Tarihsel temaları işleyen resimlerinden sonra, peyzaj resmi üzerine yoğunlaşmış olan Hayri Çizel'in sanatı, 1914 kuşağı ressamlarının izlenimci paletine yakındır. Göksu'dan, Hisar ve Kandilli'den, Edirnekapı ve Eyüp'ten, Anadoluhisarı ve Kurbağalıdere'den yaptığı peyzajlarında, açık hava resminin renk ve ışık etkilerini yansıtan değerleri egemendir.

HAYRİ ÇİZEL ESER ÖRNEKLERİ

Hiç yorum yok: