Ana içeriğe atla

Jacque - Louis David ( 1784 Paris - 1825 Brüksel) Neoklasik

Jacque - Louis David ( 1784 Paris - 1825 Brüksel)

Fransız ressam.


Marat'ın Ölümü, 165 x 128 cm, 1793

 

Dokuz yaşındayken babası bir düelloda ölünce, mimar ve mütteahhit amcaları tarafından yetiştirildi. Resme karşı çok küçük yaşta ilgi duydu. Quatre Nations okulunda öğrenciyken Saint Luc akademisine de gidip geldi. Resme yöneldi ve Boucher'le görüştü. Boucher onu özentili resim anlayışına karşı bir tepki gösteren, Vien'in atelyesine götürdü. Krallık akademisinde okudu (1766). 1774'te Roma ödülünü kazandı ve hocasıyla İtalyaya gitti. Aynı yıl Anthikos ve Stratorikhe adlı eserini (Milli Güzel Sanatlar Yüksek Okulu) yaptı. Eski Roma Sanatıyla ilgilendi. Yeni Klasizim Akımı nazariyecilerinin etkisinde kaldı. Bologno'da Guido Remi'ye, Parmada Corregio'ya, Roma'da da Michelengelo'ya duyduğu hayranlığın izleri Vebalılara yardım eden Aziz Rocco adlı tablosunda görülür. Daha sonra 1781'de Paris'te "Belisarios'un bir asker tarafından tanınması"nı yaptı. Bu tablosu uzlaşmaz Klasizmini ortaya koyan ilk eseridir. 1784'te Krallık Resim ve Heykel Akademisine kabul edildi. Çevresinde Drouais Fabre, Gros gibi ressamlar toplandı. Krallık baş mütteahhitinin kızı Pecoul ile evlendi. "Andromak'in Acısı" ile yeni okulun esaslarını ortaya koydu. Bu okulun devrimci anlayışı bir önceki kuşak ressamlarının eserlerini tahribe kadar gidiyordu. Son direnişleride kırmak için bir bildiri yazmayı düşünen David; yeniden Roma'ya gitti, orada "Horatiuların Yemini" adlı tablosunu yaptı. Bile bile yaratılan bir soğukluğun izlerini taşıyan bu büyük kompoziyonların yanı sıra bir çok portre de yaptı. Bu portrelerde modelinin kişiliğini yansıtan bir gerçekçilik görülür "Potocki Kontu" (1781) "Doktor A.Leroy" (1783.Montpellier Müzesi) "Bay ve Bn. Pecoul" (1784,Louvre) "Orvilliers Markizi" (1790)

Eski çağlarda etkilenerek yaptığı tablolarda, o çağların dekorunu gerçeğe en yakın biçimde canlandırmaya çalıştı. 1787 sergisine şu tablolarıyla katıldı: Sokrates'in Zehir İçişi, Paris ile Helena'nın Aşkı (1788 Louvre), Brutus'un Evine Dönüşü (1789).
 

Siyasete karıştı. Akademinin kapatılması ve Kralın öldürülmesi yolunda oy verdi. Konvansiyon ve Jakobenler kulübü üyesi oldu. Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğüne getirildi. Canlanma, En Üstün Varlık ve Kardeşlik adı verilen şenlikleri yönetti. Marat Ölürken (1793-Brüksel Müzesi) adlı tablosunu yaptıktan sonra bu ihtilalcinin cenaze törenini düzenledi. Kendisine modellik yaptıktan kısa bir süre sonra giyotinle idam edilen Madam Chalgrin'in portresini yaptı (Louvre). Kurucu meclisi David'e Jeu de Paume Yemini adını taşıyacak büyük kompozisyonu ısmarladı. Kompozisyonda yer alacak kişilerin çoğu şüpheli adam durumuna geldiklerinden eser bitmedi. İhtilalci Robespierre'in dostu olduğundan onun düşüşünde ilkin Fermes Konağına sonra Luxembourg Sarayına hapsedildi. Burada penceresinden Luxembourg Bahçesinden Görünüş adlı tablosunu yaptı (1794,Louvre). 

Hapiste bulunduğu süre içinde Sabinler ve Şiir okuyan Homeros isimli resimlerin taslaklarını çizdi. Thermidor hareketi, zarif bir genç erkek figürü olan ve taslağı bugün Avignon Müzesinde bulunan "Joseph Bara" tablosunu bitirmesine engel oldu. Serbest bırakıldıktan sonra yeni portreler yapmaya başladı; Matmazel Allard'ın Siant Ouen'deki evinde onu barındıran eniştesiyle yengesinin (Louvre Müzesindeki Seriziat ailesi) portreleri bu dönemin önemli eserleridir. Bir ara yeniden yakalanıp hapsedilen David 1795 yılı Ağustos'unda kesin olarak bağışlandı.

Fransız Enstitüsü üyesi seçildi, muzaffer kumandan Bonaparte'ın Direktuvar kabul törenine katıldı. Az sonra General Bonaparte, David'in atölyesine gelerek ressama bir portre için poz verdi. Danıştay ve Senato üyeliğini istemeyen David Sabinler gibi büyük kompozisyonlarına başladı. Bu tablosunda ikiye ayrılmış Fransızlara hoşgörü dersi vermek istiyordu. Yeni kurulan İmparatorluk David'i yeniden devletin resmi sanatçısı kabul etti. Hareketli ve coşkun bir eser olan Napolyon'un at üstünde portresini, (Napolyon Saint Bernard dağında) ve ölmez eserleri arasında yer alan portrelerini yaptı. Eugene Delacroix'nin kız kardeşi Madam de Verninac; Madame Recamier (1800 Louvre) İhtilalci Gerard ve ailesi (Mans Müzesi) Papa Pius ve VII Napolyon ressama 4 büyük kompozisyon ısmarladı. Taç giyme; Kartal Nişanının Dağıtımı(1810 Versailles Müzesi) İmparatorun Papalık Makamına yükselmesi ve Belediye Sarayına geliş (Louvre Müzesinde bir desen). Bu siparişlerin ancak ikisini gerçekleştirdi. 1814'te David 14 yıldan beri çalıştığı Leonidas Termopylai'de adlı büyük tablosunu atöyesinde sergiledi.

David'in çıplak vücutlar yapmaktan hoşlandığı görülür. Geçirdiği bir kaza sonunda öldü. 


JACQUE LOUIS DAVID ESER ÖRNEKLERİ

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Siz Hiç 103 Ünlü'yü Aynı Tabloda Gördünüz mü ?

103 ünlü ismin yer aldığı bu tablodaki kişilerin kim olduğunu bilmeye çalışmak, ilk bakışta biraz karışık görünse de tabloya dikkatli bakıldığında pek çok tanıdık yüze rastlamak mümkün. 3 Çinli ve Tayvanlı ressam tarafından 2006 yılında yapılan ‘Discussing the Divine Comedy with Dante’ (Dante’yle İlahi Komedya’yı Tartışmak) başlığını taşıyan bu tablo İtalyan ressam Raphael’in Rönesans fresklerinden ‘The School of Athens’ (Atina Okulu)’ten esinlenerek yapılmış. 103 ünlü tablosunu satın almak için;

Osman Hamdi Bey’in ‘Vazo Yerleştiren Kız’ tablosu 2.6 milyon liraya satıldı.

Osman Hamdi Bey’in ‘Vazo Yerleştiren Kız’ tablosu, Mehmet   Ali Aydınlar’ın koleksiyonuna tam 2.6 milyon liraya satıldı.

Türkiye’nin önemli müzayede evlerinden biri olan Antik A.Ş.’nin, klasik Türk resminin usta sanatçılarının eserlerinin yer aldığı 275. Müzayedesi, 16 Aralık saat 14.00’te Swissotel’de gerçekleştirildi. 272 eserin yer aldığı müzayedenin en heyecan verici tablosu Osman Hamdi Bey’in ilk kez satışa sunulan “Vazo Yerleştiren Kız” adlı eseriydi. 1883 tarihli ve 47x 25 cm ebatlarındaki tuval üzerine yağlıboya tablo, Türk resim sanatının en önemli çalışmalarından biri olarak gösteriliyor. Osman Hamdi’nin eseri müzayedede 1 milyon 800 bin lira muhammen bedelle satışa sunuldu. Ender Mermerci koleksiyonundan müzayedeye gelen “Vazo Yerleştiren Kız”, birbiri ardına kalkan bayrakların ardından 2 milyon 600 bin liraya satıldı. Vergilerle birlikte fiyatı 3 milyon 282 bin lira olan eser Mehmet Ali Aydınlar’ın eşi Seher Aydınlar tarafından satın alındı.
Eşim ‘al’ dedi, aldım Sehe…

Edgar Degas Eserleri Kanvas Tablo Olarak Canvastar'da...

Ünlü ressam Edgar Degas'ın eserlerini Canvastar portföyümüze ekledik.

Edgar Degas resimleri siz sanatseverlerin beğenisine sunulmuştur. Sitemizden vereceğiniz siparişleri evinize kapı teslim tuvale baskı olarak asmaya hazır halde gönderiyoruz.


EDGAR DEGAS ESERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ