Ana içeriğe atla

Jean - Baptiste Simèon Chardin (1699 Paris -1779 Paris ) Rokoko

Jean - Baptiste Simèon Chardin (1699 Paris -1779 Paris )

Fransız ressam.

 
Paris'te bir marangozun oğlu olarak dünyaya geldi. Bütün hayatı Paris'in Saint-Germain-des-Press mahallesinde geçti. Noel Coypel ile J. B. Van Loo'nun yanında özlü bir resim eğitimi gördü. Chardin, Tabela adlı tablosuyla ve akademiye girişini sağlayan iki eseriyle ilgi çekti. Kedi balığı ve Büfe adlı bu iki eseri şimdi Louvre müzesindedir.

Natürmortlar yaptı; ışıkları eşyadaki ışık yansımasından doğan renk ayrılıklarını iyi seçmesi, arkadaşları arasında üstünlük sağladı. Deseni rahat, biçimleri doyurucu oldu. Renk konusundaki başarılarını daha çok ev içi resimlerinde, figür ve portrelerde gösterdi. Louvre müzesinde bulunan öteki eserleri: Fırdöndülü Çocuk, Genç Kemancı, İskambilden Şato, Ölü Tavşan, Çalışkan Anne, Ressam Maymun, Antikacı Maymun, Stockholm'de Sabah Tuvaleti, Zeytin Kavanozu, Kahya Kadındır. 


Otuzdan çok şaheseri vardır. İskambil Oyunları adlı tablosu Dublin müzesindedir. Hayatının sonuna doğru pastel resim yapmaya başladı, bu türde iki tablosu ünlüdür. Gözlüklü Portre ve Yeşil Abajurlu Portre (Louvre). 

Chardin'in teknik araştırmaları, firça vuruşlarındaki yumuşaklık, renk konusundaki titizlikleri çağdaşlarınca anlaşılmadı. Eski çağ sanatına pek ilgi duymadı, mitolojiye hiç önem vermedi yalnız çevresinde gördüklerinin resmini yapan başarılı bir ustaydı. En önemsiz bir konudan bile şiirli bir eser çıkarmayı başarıyordu. Bazı yönlerden Corot'u müjdelediği söylenebilir.

JEAN BAPTISTE SIMEON CHARDIN ESER ÖRNEKLERİ

 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Siz Hiç 103 Ünlü'yü Aynı Tabloda Gördünüz mü ?

103 ünlü ismin yer aldığı bu tablodaki kişilerin kim olduğunu bilmeye çalışmak, ilk bakışta biraz karışık görünse de tabloya dikkatli bakıldığında pek çok tanıdık yüze rastlamak mümkün. 3 Çinli ve Tayvanlı ressam tarafından 2006 yılında yapılan ‘Discussing the Divine Comedy with Dante’ (Dante’yle İlahi Komedya’yı Tartışmak) başlığını taşıyan bu tablo İtalyan ressam Raphael’in Rönesans fresklerinden ‘The School of Athens’ (Atina Okulu)’ten esinlenerek yapılmış. 103 ünlü tablosunu satın almak için;

Osman Hamdi Bey’in ‘Vazo Yerleştiren Kız’ tablosu 2.6 milyon liraya satıldı.

Osman Hamdi Bey’in ‘Vazo Yerleştiren Kız’ tablosu, Mehmet   Ali Aydınlar’ın koleksiyonuna tam 2.6 milyon liraya satıldı.

Türkiye’nin önemli müzayede evlerinden biri olan Antik A.Ş.’nin, klasik Türk resminin usta sanatçılarının eserlerinin yer aldığı 275. Müzayedesi, 16 Aralık saat 14.00’te Swissotel’de gerçekleştirildi. 272 eserin yer aldığı müzayedenin en heyecan verici tablosu Osman Hamdi Bey’in ilk kez satışa sunulan “Vazo Yerleştiren Kız” adlı eseriydi. 1883 tarihli ve 47x 25 cm ebatlarındaki tuval üzerine yağlıboya tablo, Türk resim sanatının en önemli çalışmalarından biri olarak gösteriliyor. Osman Hamdi’nin eseri müzayedede 1 milyon 800 bin lira muhammen bedelle satışa sunuldu. Ender Mermerci koleksiyonundan müzayedeye gelen “Vazo Yerleştiren Kız”, birbiri ardına kalkan bayrakların ardından 2 milyon 600 bin liraya satıldı. Vergilerle birlikte fiyatı 3 milyon 282 bin lira olan eser Mehmet Ali Aydınlar’ın eşi Seher Aydınlar tarafından satın alındı.
Eşim ‘al’ dedi, aldım Sehe…

Edgar Degas Eserleri Kanvas Tablo Olarak Canvastar'da...

Ünlü ressam Edgar Degas'ın eserlerini Canvastar portföyümüze ekledik.

Edgar Degas resimleri siz sanatseverlerin beğenisine sunulmuştur. Sitemizden vereceğiniz siparişleri evinize kapı teslim tuvale baskı olarak asmaya hazır halde gönderiyoruz.


EDGAR DEGAS ESERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ