Ana içeriğe atla

Jean - Baptiste Simèon Chardin (1699 Paris -1779 Paris ) Rokoko

Jean - Baptiste Simèon Chardin (1699 Paris -1779 Paris )

Fransız ressam.

 
Paris'te bir marangozun oğlu olarak dünyaya geldi. Bütün hayatı Paris'in Saint-Germain-des-Press mahallesinde geçti. Noel Coypel ile J. B. Van Loo'nun yanında özlü bir resim eğitimi gördü. Chardin, Tabela adlı tablosuyla ve akademiye girişini sağlayan iki eseriyle ilgi çekti. Kedi balığı ve Büfe adlı bu iki eseri şimdi Louvre müzesindedir.

Natürmortlar yaptı; ışıkları eşyadaki ışık yansımasından doğan renk ayrılıklarını iyi seçmesi, arkadaşları arasında üstünlük sağladı. Deseni rahat, biçimleri doyurucu oldu. Renk konusundaki başarılarını daha çok ev içi resimlerinde, figür ve portrelerde gösterdi. Louvre müzesinde bulunan öteki eserleri: Fırdöndülü Çocuk, Genç Kemancı, İskambilden Şato, Ölü Tavşan, Çalışkan Anne, Ressam Maymun, Antikacı Maymun, Stockholm'de Sabah Tuvaleti, Zeytin Kavanozu, Kahya Kadındır. 


Otuzdan çok şaheseri vardır. İskambil Oyunları adlı tablosu Dublin müzesindedir. Hayatının sonuna doğru pastel resim yapmaya başladı, bu türde iki tablosu ünlüdür. Gözlüklü Portre ve Yeşil Abajurlu Portre (Louvre). 

Chardin'in teknik araştırmaları, firça vuruşlarındaki yumuşaklık, renk konusundaki titizlikleri çağdaşlarınca anlaşılmadı. Eski çağ sanatına pek ilgi duymadı, mitolojiye hiç önem vermedi yalnız çevresinde gördüklerinin resmini yapan başarılı bir ustaydı. En önemsiz bir konudan bile şiirli bir eser çıkarmayı başarıyordu. Bazı yönlerden Corot'u müjdelediği söylenebilir.

JEAN BAPTISTE SIMEON CHARDIN ESER ÖRNEKLERİ

 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Edgar Degas Eserleri Kanvas Tablo Olarak Canvastar'da...

Ünlü ressam Edgar Degas'ın eserlerini Canvastar portföyümüze ekledik.

Edgar Degas resimleri siz sanatseverlerin beğenisine sunulmuştur. Sitemizden vereceğiniz siparişleri evinize kapı teslim tuvale baskı olarak asmaya hazır halde gönderiyoruz.


EDGAR DEGAS ESERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Bir İstanbul Aşığı; Leonardo de Mango

Haliç, 31 x 45,5 cm, 1884
Leonardo de Mango (19 Şubat 1843, Bisceglie - 27 Ocak 1930, İstanbul), İtalyan ressam

20 yaşına kadar herhangi bir eğitim görmeden resim çalıştı. 1862'de bir desen yarışmasında birincilik ödülü kazandıktan sonra Napoli Akademisi'ne girdi.8 yıl süren eğitim döneminde Mancinelli, Dominico Morelli gibi önemli hocalardan dersler aldı. 1867'de ikinci kez desen dalında büyük ödül kazanan sanatçı bilgisini genişletmek ve yeni yerler tanımak amacıyla dönemin moda eğilimleri doğrultusunda Doğu ülkelerine seyahate çıktı. 1874'te Beyrut'a yerleşti.9 yıl burada kalan sanatçı birçok portre, peyzaj ve dini konulu kompozisyonlar yaptı. Bu döenmdeki eserlerinden (Şam'da Midan Sokağı, Midan Sokağı Arkası vb) ünlü oryantalist ressam Decamps'ın etkileri belirgindir. Mango Mısır ve Trablus'a da gitmiş, Kahire, Nil Nehri, çöl, vaha ve tarihi kalıntılar konulu Afrika'nın ışıklı mistik atmosferlerini yansıtan resimler yapmıştı.

Üsküdar, 70 x 50 c…

Siz Hiç 103 Ünlü'yü Aynı Tabloda Gördünüz mü ?

103 ünlü ismin yer aldığı bu tablodaki kişilerin kim olduğunu bilmeye çalışmak, ilk bakışta biraz karışık görünse de tabloya dikkatli bakıldığında pek çok tanıdık yüze rastlamak mümkün. 3 Çinli ve Tayvanlı ressam tarafından 2006 yılında yapılan ‘Discussing the Divine Comedy with Dante’ (Dante’yle İlahi Komedya’yı Tartışmak) başlığını taşıyan bu tablo İtalyan ressam Raphael’in Rönesans fresklerinden ‘The School of Athens’ (Atina Okulu)’ten esinlenerek yapılmış. 103 ünlü tablosunu satın almak için;