15 Mayıs 2014 Perşembe

Jean - Baptiste Simèon Chardin (1699 Paris -1779 Paris ) Rokoko

Jean - Baptiste Simèon Chardin (1699 Paris -1779 Paris )

Fransız ressam.

 
Paris'te bir marangozun oğlu olarak dünyaya geldi. Bütün hayatı Paris'in Saint-Germain-des-Press mahallesinde geçti. Noel Coypel ile J. B. Van Loo'nun yanında özlü bir resim eğitimi gördü. Chardin, Tabela adlı tablosuyla ve akademiye girişini sağlayan iki eseriyle ilgi çekti. Kedi balığı ve Büfe adlı bu iki eseri şimdi Louvre müzesindedir.

Natürmortlar yaptı; ışıkları eşyadaki ışık yansımasından doğan renk ayrılıklarını iyi seçmesi, arkadaşları arasında üstünlük sağladı. Deseni rahat, biçimleri doyurucu oldu. Renk konusundaki başarılarını daha çok ev içi resimlerinde, figür ve portrelerde gösterdi. Louvre müzesinde bulunan öteki eserleri: Fırdöndülü Çocuk, Genç Kemancı, İskambilden Şato, Ölü Tavşan, Çalışkan Anne, Ressam Maymun, Antikacı Maymun, Stockholm'de Sabah Tuvaleti, Zeytin Kavanozu, Kahya Kadındır. 


Otuzdan çok şaheseri vardır. İskambil Oyunları adlı tablosu Dublin müzesindedir. Hayatının sonuna doğru pastel resim yapmaya başladı, bu türde iki tablosu ünlüdür. Gözlüklü Portre ve Yeşil Abajurlu Portre (Louvre). 

Chardin'in teknik araştırmaları, firça vuruşlarındaki yumuşaklık, renk konusundaki titizlikleri çağdaşlarınca anlaşılmadı. Eski çağ sanatına pek ilgi duymadı, mitolojiye hiç önem vermedi yalnız çevresinde gördüklerinin resmini yapan başarılı bir ustaydı. En önemsiz bir konudan bile şiirli bir eser çıkarmayı başarıyordu. Bazı yönlerden Corot'u müjdelediği söylenebilir.

JEAN BAPTISTE SIMEON CHARDIN ESER ÖRNEKLERİ

 

Hiç yorum yok: