26 Mayıs 2014 Pazartesi

Montague Dawson (1895 Chiswick, London - 1973)

Montague Dawson (1895 Chiswick, London - 1973)

İngiliz deniz ressamı.

Yat Yarışı


Dawson, usta bir yat kaptanın oğlu ve bir ressam olan Henry Dawson'ın torunu olarak Londra-Chiswick'te doğdu. Çocukluğunu Southampton'da denizlerde ve gemilerde geçirdi. 1910'da kısa bir süreliğine Bedford Row'da (Londra) bir sanat galerisinde çalışmıştır. I. Dünya Savaşı'nın başlamasıyla Kraliyet Donanması'na katılarak sanat galerisindeki çalışmasına ara vermiştir. Savaş son bulunca, Dawson 1924'te St. George yatıyla düzenlenen Güney Denizleri Ekspedisyonu'nunda yer aldı. Bu süre boyunca Graphic Magazine'e düzenli olarak illüstrasyonlar gönderdi. Aynı yıllarda çalışmaları The Sphere adlı haftalık İngiliz gazetesinde yayınlandı.
Dawson, tarihi olayları tablolarına taşıyan "profesyonel deniz ressamı" olarak sanat yaşamına devam etti. II. Dünya Savaşı sırasında tekrar The Sphere ile bu kez bir savaş ressamı olarak anlaştı. Kraliyet Deniz Ressamları Topluluğu'nun bir üyesi olarak eserleri 1946-1964 yılları arasında sürekli sergilendi. Bununla birlikte, 1917- 1936 yılları arasında Kraliyet Akademisinde de yer buldu.

1930'larla beraber İngiliz Kraliyet Ailesi'nin yanı sıra iki A.B.D. Başkanı, Dwight D. Eisenhower ve Lyndon B. Johnson tarafından da yaşayan en önemli deniz ressamı olarak addedildi. Yine 1930'larda Hampshire'a (Milford Upon Sea) taşındı ve uzun yıllar burada yaşadı.

Montague Dawson'ın eserlerinin önemli bir kısmı Ulusal Denizcilik Müzesi (National Maritime Museum, Greenwich) ve Kraliyet Donanma Müzesi'nde (Royal Naval Museum, Portsmouth) bulunmaktadır.

MONTAGUE DAWSON ESER ÖRNEKLERİ

Hiç yorum yok: