6 Mayıs 2014 Salı

Pablo Picasso (25 Ekim 1881 - 8 Nisan 1973) Kübizm

Pablo Picasso (25 Ekim 1881 - 8 Nisan 1973)

İspanyol ressam

Guernica, 1937


Günümüzün en ünlü ressamlarından birirdir. Kübizm resim çığırını açan kişidir. İspanya'nın Malaga kentinde doğmuştur. 10 yaşındayken babasının teşvikiyle resme başladı. 14 yaşındayken yaptığı 'Çıplak Ayaklı Kız' tablosunu görünce babası onu Barcelona Güzel sanatlar Okulu'na götürdü. Giriş imtihanı için bir ay süre bırakılarak verilen yarışma konusunu Picasso bir günde yapıp götürdü.

Picasso, 1896'da Barcelona'da, ilk atölyesini kurdu. Ertesi yıl, 15 yaşında Madrid Güzel Sanatlar Sergisine katıldı. 20. yüzyılın başında Paris'e gitti. İlk sergisini orada açtı. Resimlerinde 'Mavi Devre' denilen, yalnız mavi renk kullandığı devre girmişti. Bir müddet Paris'le Barcelona arasında gidip geldikten sonra, 1904'te kesin olarak Paris'e yerleşti. Sanat tarihine "Bateau Lavoir" (Çamaşır Teknesi Gemi) diye geçmiş bir binada oturuyordu. Picasso bu sıralarda heykel yapmaya da başlamıştı. Kendisini sonuna kadar koruyup besleyecek olan ünlü kadın yazarı Amerikan Gertrude Stein'in portresini de bu sıralarda yaptı. Kübizmin ilk örneği sayılan, Picasso'nun resim anlayışındaki değişikliği olanca özellikleriyle yansıtan "Avignonlu Kötü Kadınlar" tablosunu 1907'de bitirdi.

Avignon'lu Kadınlar, 1907


Picasso bu arada ünlü ressam Braque'la tanıştı. "Gümrükçü Rousseau" denilen bu ressam şerefine evinde bir ziyafet verdi, kübizmi orada ikisi resmen ilan ettiler. Picasso o yıllarda derin bir sefalet içindeydi. Eldivenlerini, pantolonlarını, hatta çoraplarını arkadaşı şair Max Jacop'la nöbetleşe giyiyorlardı.

Picasso 'tahlilci kübizm'den, 'kristal kübizm' devresine 1916'da geçti. 1920'de "neoklasik" tarzına döndü. 1934'te İspanya'ya gitti, oranın şehirlerinde sergiler açtı. İç savaş başlayınca, Cumhuriyetçilerin tarafını tuttu. Bu arada, Prado Müzesi'nin müdürlüğünü alarak oradaki sanat eserlerinin zarar görmemesini sağladı. 1937'de İspanya iç savaşından ilham alarak, 3,5 metre yüksekliğinde ve 7,8 metre boyundaki ünlü "La Guernica" tablosunu boyadı. Burada hemen hemen hiç renk kullanmamıştı. Tablo La Guernica kasabasının karşı taraf kuvvetlerince tek bir canlı kalmayana kadar nasıl yok edildiğini canlandırıyordu. Bu resim şu anda Madrid'de Reina Sofía Müzesinde bulunmaktadır. Picasso, bir sergisi sırasında kendisine, "Bu resmi siz mi yaptınız" diye soran bir Alman generaline, "Hayır, siz yaptınız" cevabını vermiştir. Bu resim Picasso'nun savaşa ve Guernica'nın bombalanmasına karşı duyduğu güçlü nefreti anlatmaktadır. Resimdeki insan ve hayvan figürleri acı, hüzün ve savaşa karşı duyulan nefreti yansıtmaktadır. İkinci dünya savaşı yıllarında Güney Fransa'daki Antibes'e çekildi, bol bol resim ve heykel yaptı. Heykellerinde gerçektekinden büyük nispetlerle çalışıyordu. 1946'da seramik işlerine, 1947-1950 yılları arasında da taşbaskısına merak sardı.

Gitarlı Natürmort, 1922

PABLO PİCASSO ESER ÖRNEKLERİ


Hiç yorum yok: