22 Mayıs 2014 Perşembe

Paul Cezanne (1839 Aix-en Provence - 1906 Aix-en Provence ) Post- empresyonizm

Paul Cezanne (1839 Aix-en Provence - 1906 Aix-en Provence )
 

Fransız ressam.

Viyadüklü Manzara, 65 x 81 cm, 1887

Sonradan banka müdürü olan bir şapkacının oğludur. Orta öğrenimini Bourbon lisesinde (1852-1858) tamamladı. Orada Emile Zola ile tanışıp arkadaş oldu. Birlikte şiirler yazdılar, tatillerde Aix kırlarında uzun gezintiler yaptılar. Cezanne resim dersi veren bir okula devam etti, sonra bir gün babasının yerine geçebilmek amacıyla hukuk öğrenimine başladı. Babası bir yazlık ev aldı. Cezanne orada bir atölye kurdu. Zola 1860'da Parise gitti. Cezanne'da onun ardından Paris'e gitmek ve ressam olmak istediğini babasına söyledi. Babası oğlunu 1861'de Paris'e götürerek Güzel Sanatlar okulunun giriş sınavlarına hazırlanmak üzere İsviçre akademisi adlı okula yazdırdı. Fakat, Paul Cezanne çok geçmeden sıla özlemi çekmeye başladı. Eylül'de yurduna dönerek babasının bankasında bir işe girdi. Tekrar resme başladı, babasının ve arkadaşı Cüce Achille Emperaire'nin portrelerini yaptı.

1862'de kendini tamamen resme vermek amacıyla Paris'e dönme kararı aldı. Babası ona küçük bir aylık bağladı. Cezanne her gün Zola ile buluşuyordu. İsviçre akademisinde Guillaumin ve Pisarro ile tanıştı. Sıkı bir sanat tutumu vardı. Koyu renkler kullanıyor, boyayı çok kalın sürüyordu. Fakat, yeni arkadaşlarının etkisi altında açık renkler kullanmaya başladı. geçimsiz olması arkadaşlarını ondan uzaklaştırıyordu. Umutsuzluğa kapılıyor, sık sık zamanını Aix'de geçiriyordu.

1866'da devlet sergisine ilk defa bir eserini gönderdi. Eser kabul edilmedi. Ömrünün sonuna kadar gönderdiği resimlerin hiçbiri bu sergiye kabul edilmeyecekti.Yalnız bir defa arkadaşı Guillemet, bir eserini sergiye kabul ettirdi ama bu resim de kimsenin ilgisini çekmedi. Cezanne, Hortanse Fiquet ile tanıştı ve ondan bir oğlu oldu.

1870 Savaşı patlak verdiği zaman, Cezanne, Provence'da bulunuyordu. Estaque'da annesinin evinde Hortense ile yaşıyor, manzara resimleri yapıyordu. Sanatı gelişmişti, renkleri daha canlıydı, boyayı daha ince sürüyordu.

1872'de yeniden Paris'e gitti, Louvecinnes'de Pisarro'nun yanında çalışmaya başladı (Balıkçı Köyü, Coeur Volant yolu, Şarap pazarı). Auvers-sur-Oise'a yerleşti, orada doktor Gachet ile tanıştı ve eserleri bakımından bir dönüm noktası olan Asılmış Adamın Evi'ni (1873) yaptı (Louvre). İzlenimcilerin ilk sergisine Auvers&'da Manzara, Modern bir Olympia v.b ile katıldı(1874). Portresini yaptığı Victor Chocquet adında bir resim sever kendisiyle ilgilendi (1876). İzlenimcilerin üçüncü sergisine tenkitçilerin ve halkın tepkisine yol açan onaltı resim yolladı (1877). Sonra Medan'e yerleşen Zola'nın yakınında, Melun'de ve Seine kıyısında çalışmaya başladı.


 

http://canvastar.com/paul-cezanneCezanne, Paris bölgesinde çeşitli manzaralar ve natürmortlar yaptıktan sonra yeniden Provence'a döndü ve dünyadan elini eteğini çekti. Zola'nın yayımladığı L'Oeuvre (Eser) adlı roman arkadaşlıklarına son verdi. Cezanne romanda Lantier adlı kişinin kendisi olduğunu sanmıştı. Babasının ölümünden sonra (1886), Cezanne, karısıyla oğlunun Pariste oturmak istemelerine rağmen Aix'te kaldı. Sainte-Victorie dağından çeşitli manzaralar yaptı, yalnız sanatı için yaşıyordu. Tablolarında duyguların canlılığına kompozisyon titizliği, ritm ve düzen katmak, tabiatın asıl yapısına, ayrıntıların ötesindeki özüne varmak istiyordu.

Ambroise Vollard, 1895'te onun eserlerinden derlenmiş önemli bir sergi açtı ise de halkın anlayışsızlığını yenemedi. Cezanne'in tablolarıyla birkaç amatör ilgilendi. Cezanne, 1899'da resimlerini Bağımsız Ressamlar sergisine verdi. Adı tanınmaya başladı. Emile Bernard Charles Camoin gibi genç ressamlar ona akıl danışıyorlardı. Cezanne bazen Paris'e gidiyor, Fontainebleau ormanında çalışıyordu. Bir ara, Birinci Sonbahar sergisine katıldı. Önce fovlar, sonra kübistler onu kendilerine usta olarak kabul ettiler. Sözleri ve mektupları üstüne çeşitler yorumlar yaptılar. 


Hayatının son dönemindeki bazı önemli eserleri:Kağıt oynayanlar (1890), Pipolu adam (1890), Gustave Geffroy (1895), Annecy gölü (1896), Yıkanan Kadınlar (1895-1905), Teship'li İhtiyar Kadın (1900-1906).

Louvre'da, Amerika, Japonya ve Avrupa'nın birçok müzesinde tabloları vardır.


PAUL CEZANNE ESER ÖRNEKLERİ

 

Hiç yorum yok: