12 Mayıs 2014 Pazartesi

Sandro Botticelli (1445 – 1510) Rönesans (Erken Dönem)

Sandro Botticelli (1445 Floransa – 1510 Floransa)

İtalyan ressam, desenci ve gravürcü.

Venüs'ün Doğuşu, 175 x 278 cm, 1486


Önceleri öğretmeni Fra Filippo Lippi’ye özendiyse de ilk yapıtlarında Verrocchio ve Pollaiolo’nun etkileri görülür.1481 de IV. Papa Sixtus tarafindan, Roselli,Ghirlandaio ve Perugine ile birlikte, Sistin Şapelinin süslemelerinde çalışmak üzere Roma’ya çağırıldı. Orada büyük bir ayrıntı zenginliğiyle, Musanın yaşamından sahneleri canlandıran üç fresk ile İsa’nin igvasi’nı yaptı. Ama neredeyse bütün sanat yaşamı Floransa’da geçti. Bu kentte Mediciler için, hümanizmasını şiirli alegorilerle ortaya koyan, konusunu mitolojiden alan bir dizi tablo yaptı.(1478 Venüs'ün Doğuşu).Bu arada,kiliseler dinsel dernekler ya da özel kişiler için çok sayıda tablo siparişi aldı. (Meryem’in Taç Giymesi, 1488, Uffizi).  Botticelli çoğu zaman büyük madalyonlar (tondi) içine yerleştirdiği,zarif ve özgün kompozisyonlar yaratmasına firsat veren Madonnalar yaptı (Samdanli Madonna, Berlin; Magnifat Madonna’sı, 1485, Uffizi;Narli Madonna,1487;Uffizi).

Son yapıtlarında daha sert bir anlatımcılık çabası ve yer yer Floransada Savonarola’nın vaazlarıyla yaratılan ahlak bunalımının etkileri sezilir.Ayrıca figürlerdeki yoğun anlatım gücü ve çizgilerdeki kesinlikle dikkati çeken desenlere İlahi Komedya’yı resimledi.

Rönesans resim sanatının gelişmesinde Botticelli'nin büyük payı vardır. Kendisini deliliğin sınırlarına kadar sürükleyen kaygısı, sanatına hırçın,yoğun ve ince bir yön verdi, uçuk ve coşkulu figürler çizmesine yol açtı. Botticelli böylece gerçekçi resme hareket anlayışını getirmiş oluyordu. Öte yandan, hastalık derecesine varan zerafet duygusu, yapıtlarına kendine özgü şiir dolu bir hava verdi. Seçtiği konular ve renklerindeki uyumla, doğayı yansıtmaktan çok, kendi duyuş tarzını gerçekleştirmeye çalıştı. Botticelli bu bakımdan Rönesans’ın ilk bölümünü kapayarak, sanatta bireyciliğin zaferini haber verdi.

SANDRO BOTTICELLI ESER ÖRNEKLERİ

Hiç yorum yok: