Ana içeriğe atla

Thomas Cole ( 1801 - 1848 ) Hudson River Okulu

Thomas Cole ( 1801 Lancashire - 1848 Catskill, New York )

Amerikalı ressam.


 İmparatorluğun Sonu, 1836
İmparatorluğun Sonu, 1836

 

1801 yılında İngiltere'de dünyaya geldi. İngiliz asıllı bir döşemecinin oğludur. 17 yaşında ailesiyle birlikte Amerika'ya taşındı. 

İlk işi ahşap oymacılığıdır. Bir seyyar satıcıdan aldığı malzemelerle portre ve manzara resimleri yapmaya başladı. Hiç bir ustadan ders almadı. Bir süre Philedelpia'da yaşadı, sonra New York'ta ilgi çekerek İtalya'ya, Fransa'ya ve İngiltere'ye inceleme gezileri yapmasını sağlayacak yardımlar elde etti. A.B.D'ye döndükten az sonra (1832) manzara resmi yapmaktan (Catskill Tepelerinden, Connecticut Ovasından Görünüşler) vazgeçerek ahlakçı, mistik eserler verdi.

(1836-1848) İmparotorluk Yolu; bunlardan biridir. Bu eser 5 tabloda Roma medeniyetinin tarihini anlatır. (Historical Society, New York). Özellikle harabelerdeki şiirselliği dile getirmekten hoşlanan sanatçı; Hayat Yolculuğu, Hiç ve Dünya, Kaybedilmiş Cennet gibi eserler vermiştir.


THOMAS COLE ESER ÖRNEKLERİ 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Edgar Degas Eserleri Kanvas Tablo Olarak Canvastar'da...

Ünlü ressam Edgar Degas'ın eserlerini Canvastar portföyümüze ekledik.

Edgar Degas resimleri siz sanatseverlerin beğenisine sunulmuştur. Sitemizden vereceğiniz siparişleri evinize kapı teslim tuvale baskı olarak asmaya hazır halde gönderiyoruz.


EDGAR DEGAS ESERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Bir İstanbul Aşığı; Leonardo de Mango

Haliç, 31 x 45,5 cm, 1884
Leonardo de Mango (19 Şubat 1843, Bisceglie - 27 Ocak 1930, İstanbul), İtalyan ressam

20 yaşına kadar herhangi bir eğitim görmeden resim çalıştı. 1862'de bir desen yarışmasında birincilik ödülü kazandıktan sonra Napoli Akademisi'ne girdi.8 yıl süren eğitim döneminde Mancinelli, Dominico Morelli gibi önemli hocalardan dersler aldı. 1867'de ikinci kez desen dalında büyük ödül kazanan sanatçı bilgisini genişletmek ve yeni yerler tanımak amacıyla dönemin moda eğilimleri doğrultusunda Doğu ülkelerine seyahate çıktı. 1874'te Beyrut'a yerleşti.9 yıl burada kalan sanatçı birçok portre, peyzaj ve dini konulu kompozisyonlar yaptı. Bu döenmdeki eserlerinden (Şam'da Midan Sokağı, Midan Sokağı Arkası vb) ünlü oryantalist ressam Decamps'ın etkileri belirgindir. Mango Mısır ve Trablus'a da gitmiş, Kahire, Nil Nehri, çöl, vaha ve tarihi kalıntılar konulu Afrika'nın ışıklı mistik atmosferlerini yansıtan resimler yapmıştı.

Üsküdar, 70 x 50 c…

Siz Hiç 103 Ünlü'yü Aynı Tabloda Gördünüz mü ?

103 ünlü ismin yer aldığı bu tablodaki kişilerin kim olduğunu bilmeye çalışmak, ilk bakışta biraz karışık görünse de tabloya dikkatli bakıldığında pek çok tanıdık yüze rastlamak mümkün. 3 Çinli ve Tayvanlı ressam tarafından 2006 yılında yapılan ‘Discussing the Divine Comedy with Dante’ (Dante’yle İlahi Komedya’yı Tartışmak) başlığını taşıyan bu tablo İtalyan ressam Raphael’in Rönesans fresklerinden ‘The School of Athens’ (Atina Okulu)’ten esinlenerek yapılmış. 103 ünlü tablosunu satın almak için;