11 Mayıs 2014 Pazar

Vincent van Gogh Ayçiçekleri Serisi

Ayçiçekleri, 91 x 72 cm, 1888,  Neue Staatsgalerie, Münih

Van Gogh, Vazoda Ayçiçekleri tablosunu 1888 yılında Güney Fransa'da bulunan Arles'te yaptı. Bu tablo ayçiçeklerini işlediği bir serinin parçalarından biri idi.

Serinin hazırlıklarına arkadaşı Paul Gauguin'in gelmesi üzerine başladı. Van Gogh, Paul Gauguin ve diğer ressam arkadaşları ile Provence'de bir sanatçı kolonisi kurmayı arzu ediyordu.
Bir mektubunda kardeşi Theo'ya şöyle yazmıştı; Atölyede Gauguin'le kalıp bir seri tablo yapabilmeyi umut ediyorum. Güzel büyük ayçiçekleri.....planı gerçekleştirebilirsem bir düzine eser verebileceğim. Mavi ve sarılardan oluşan bir senfoni. Hergün gün doğumu ile çalışmaya başlıyorum. Ayçiçekleri çabuk soluyorlar, arka arkaya sıralamam gerekiyor.

Soğuk arkaplan dikkatimizi ayçiçeklerinin ışıltısına odaklamakta. Çiçeklerin mükemmelliği sade zemin ve çevre ile bir kontrast oluşturup ferahlatıcı bir etki yaratmakta.

Van Gogh 1889 yılında Ayçiçekleri serisini tamamladı. 7 parçalık seriden biri 2. Dünya savaşında zarar gördüğü için değişik müze ve koleksiyonlarda 6 eser kalmıştır.

Ayçiçekleri, 95 x 73 cm, 1888, National Gallery, Londra


VINCENT VAN GOGH'UN DİĞER ESERLERİ


Hiç yorum yok: